UEFA'dan devrim gibi karar! 17.04.2022

UEFA'dan devrim gibi karar!

Tahmini Oyla  0 - 0 Oy

Kulüplerin, finansal olarak ayakta kalmasını hedefleyen UEFA’nın yeni mali kriterleri her yerde farklı yankılandı. Fransızlar, PSG için Mbappe’yi elde tutmanın imkânı tartıştı; İtalyanlar, ülkede buna uyan tek ekibin Atalanta olduğundan bahsetti. Türkiye’de ise kulüpler, bir yandan TFF’deki yönetim krizi, diğer yandan naklen yayın kaosu ile uğraşırken, bu yeni sistemi konuşamadı bile... Ancak ligin 4 büyüğü, sadece UEFA değil, Bankalar Birliği ile yapılanmanın etkisiyle ciddi bir denetim altında.

UEFA’nın kulüpleri denetlediği mali kurallarda değişikliğe gitmesi, futbol dünyasında geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden bir tanesiydi. Avrupa futbolunun patronları, pandemi nedeniyle değişen koşulların etkisini, gerçekleştirdikleri güncellemeye gerekçe olarak gösterdiler. Finansal Fair Play tabirini literatür dışına atarak, “UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Sürdürülebilirlik” ibaresi yeni başlık olarak seçildi.

UEFA Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak, bu haziran ayından itibaren yürürlüğe konacağı açıklanan yeni kriterler bileşkesi, bu alanda 2010’dan sonra yapılmış en büyük reform olarak takdim edildi. Kulüplerin uyum sağlayabilmeleri için 3 yıl içinde kademeli olarak uygulanacak sistemde kabul edilebilir sapma oranı 3 yılda 30 milyon euro yerine 60 milyon euroya yükseltildi.

Yeni düzenleme, aynı zamanda oyuncu ücretleri, transferler ve menajer ücretleri için yapılan harcamaları kulüp gelirinin yüzde 70’i ile sınırlandırdı. Transfere ve maaşlara harcanan paralara getirilen bu sınırlandırma, bu kalemlerde daha sıkı bir kontrol anlamına gelirken, kulüpleri en dikkat etmesi gereken özelliklerden biri olarak göze çarptı. Kıta çapında çeşitli ülkelerde, yapılan reformla ilintili çeşitli değerlendirmelere rastlandı. Örneğin Fransız basını yeni finansal kuralları, Paris Saint Germain kulübü açısından bir zafer olarak niteledi. Yeni kuralların, sermayeli ve sağlam hissedarı bulunan kulüplerin lehine olduğundan dolayı, bunun PSG için Real Madrid, Barcelona ve Manchester United gibi kulüplere karşı bir artı olduğu yorumu yapıldı. Yeni düzenlemelerin PSG için anlamı, bir yandan transfer yaparken, diğer taraftan Kylian Mbappe’nin sözleşmesini uzatmak için gereken marja sahip olunması şeklinde somutlaştırıldı. Yüzde 70’lik sınırın, yalnızca üç sezonda gerçekten yürürlüğe gireceğinin altı çizildi.

İtalya’da yenilenen finansal kurallara halihazırda sadece bir tane kulübün uyduğu ortaya çıktı. Çizme’de UEFA’nın reformunun ardından futbol kulüpleri içerisinde yapılan analize göre, bu kriterleri tam olarak karşılayan tek takımın Atalanta olduğuna dikkat çekildi. Fiorentina ve Milan’ın kademeli geçişte kendilerini kriterlere uyumlandırabilecekleri, ancak Juventus, Napoli, Roma ve Inter gibi ekiplerin belirlenen eşiğin çok üzerinde oldukları ve ciddi miktarda ücret azaltımına giderek gelirlerini de yükseltmeleri gerekeceği ifade edildi. 
Türkiye’de ise durum biraz daha farklı... Tüm kulüpler, bir yandan naklen yayın kaosunun bir an önce çözülüp paraya kavuşmayı düşünürken, futbol camiası şimdi de TFF’deki yönetimsel krizle karşı karşıya kaldı. Yapılacak yeni başkan seçimi de kulüpleri yakından ilgilendiriyor.

Ayrıca 4 büyükler olarak adlandırılan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray ve Trabzonspor’un Bankalar Birliği ile imzaladığı yapılandırma anlaşması da kulüpleri ciddi bir denetim altına sokuyor.

Avrupa’da küme düşme

UEFA’nın yeni finansal yönetmeliğindeki en önemli değişikliklerden bir tanesi, cezai işlemlerde göze çarptı. Kriterleri karşılamayan kulüplere eskiden olduğu gibi çeşitli sportif ve mali yaptırımlar uygulanacak. Ancak ilk kez bir takım Avrupa kupalarında oynadığı ligden bir alt lige düşürülebilecek.

Örneğin Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden ve finansal ihlalde bulunan bir takım kendisini Avrupa Ligi’nde bulabilecek.

(Kaynak/Skorer)

Bu tahmin için yapılan yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış , ilk yorumu yapmak ister misiniz?
2232 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP